
Половин век след откриването на феромоните при животните, учените още не са съвсем убедени, че такива химикали действат и при хората. Въпреки това думата феромон често се среща когато стане въпрос за сексуално общуване.
Някои животни използват феромони за не вербално общуване, за предаване на химически сигнали в размножителен период или при защита на територията.
Питър Карлсон и Мартин Лушър за първи път употребяват думата “феромон” през 1959 година, като го определят като химически коктейл, който излъчва едно животно за комуникация с друго от същия вид.
Същата година изследователите идентифицират първия феромон наречен бумбикол открит в копринените буби. От тогава тези химични еквиваленти на “текстови съобщения” се споменават все по-често, включително и при бозайниците.
“Ние можем да демонстрираме ефекта от това, което представляват феромоните, но не можем да формулираме химическата им идентичност като ги затваряме във формули или набор от съединения”- заявява Чарлз Вискоски, поведенчески психолог към университета по химия във Филаделфия.
” Ако напишете в интернет мрежата думата “феромон”, ще се натъкнете на различни мнения и реклами, които могат да ви убедят в тяхното положително действие върху сексуалния ви и социален живот”- споделя още Вискоски.
Отделянето на феромони предизвиква поведенчески реакции, както при ухажването на партньор от противоположния пол, така и промяна във физиологичното поведение.
Учените са наблюдавали какъв резултат могат да имат натривките от подмишниците при жените поставени в едно помещение за определен период от време. Експериментът доказва, че месечният им цикъл с времето се синхронизира, а скорошно проучване установава, че жените могат да изпращат сексуални сигнали чрез естествените аромати, които отделя тяхното тяло.
“Що се отнася до освобождаващите феромони, се приема, че хората просто ги имат”- казва Уаят. “Разбира се, ухажването при хората е толкова сложно, че може да се обобщи като сложен процес на комуникация свързан с отделянето на аромати, вербална комуникация, визуални и социални сигнали.”
Последните изследвания показват, че нашите предци от каменната ера са имали значително по-развити назални органи и това им е помагало както в откриването на различна храна, така и на партньор. С времето еволюцията променя този факт и може да се заключи, че в съвременния свят откриването на половинка се изразява в повечето случаи, чрез визуален и комуникативен контакт, а феромоните са само част от ключа за успешно създаване на връзка.
Какво мислите за парфюмите с феромони. Наистина ли имат описания в повечето реклами ефект. Могат ли да увеличат шансовете ми?
Аз ползвам този: http://max-man-bg.com/maxattractive/
Не знам дали феромоните, аромата в него или друго в мен привлича жените, но винаги когато излизам вечер и ходя с приятели на клуб забивам по нещо.
Сигурно си голяма работа щом така ти връзват момичетата 😉
За мен аромата на тялото е много важен. Никога не се получават нещата когато се заговоря с някой и той не ми ухае добре.
Винаги усещам евтиния, а най-много ме дразни когато някой се е къпал с парфюм!